naklejka 3D z chipem NFC

Naklejki 3D zawierające chip NFC
(Near Field Communication – pol.: komunikacja bliskiego zasięgu)

Naklejki 3D NFC (inaczej Tagi) są to niewielkie chipy, z którymi mogą łączyć się urządzenia wspierające opisywaną technologię. Nie wymagają zasilania. Możemy na nich przechowywać różne informacje, dane, czy instrukcje, co pozwala na kreatywne wykorzystanie wbudowanego chipu NFC w urządzeniu (np. smartfonie). Chip NFC mżna umieścić w naklejce 3D bądź breloczku 3D. Sprawia to, że “otagować” można praktycznie wszystko dookoła – produkty, plakaty, książki, przedmioty czy punkty informacyjne. Dobierając odpowiednią naklejkę należy się jednak zastanowić nad jej przeznaczeniem. Naklejki 3D NFC są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre z nich mogą posiadać tylko 48kb pamięci, a inne nawet 1Mb. Jedne są wielokrotnego zapisu/użytku, podczas gdy inne nie. Ważne jest aby tag NFC dobrać odpowiednio do przeznaczonego mu zadania.

Oto przykłady wykorzystania naklejek 3D NFC:

W domu:
Przełączanie w tryb “domowy”. Naklejka 3D umieszczona w pobliżu drzwi wejściowych pozwoli na przykład na włączenie Wi-Fi, wyłączenie Bluetooth i danych mobilnych.
Odpowiednio zaprogramowana przy ponownej próbie zeskanowania, naklejka odwróci poprzednie czynności.
Przełączanie w tryb “nocny”. Naklejka 3D może obniżyć poziom dźwięków, ustawić alarm, ewentualnie uruchomić tryb samolotowy, uruchomić zegar w trybie nocnym.
SMS. Dotknij naklejki 3D aby automatycznie wysłać sms z informacją, że już jesteś w domu.
Zdalne uruchamianie komputera. Wchodząc do domu możesz dotknąć naklejkę 3D, która da sygnał by komputer się uruchomił (via wake on LAN). Zanim zdążysz dojść do odpowiedniego pomieszczenia, komputer już będzie czekał w gotowości.
Udostępnianie sieci Wi-Fi znajomym. Zamiast podawania hasła, prościej i szybciej jest dotknąć odpowiednią naklejkę 3D, która połączy smartfony gości z naszą siecią bezprzewodową.

W pracy:
Naklejka 3D w miejscu pracy, pozwoli na połączenie się z firmową siecią Wi-Fi, wyciszy dźwięki. Może również uruchomić aplikację z listą zadań na dziś.
Na laptopie/tablecie. Odpowiednio przygotowana naklejka 3D, pozwoli na uruchomienie w telefonie mobilnego hotspotu, tak abyś miał szybko dostęp do Internetu na laptopie/tablecie.
Na plakatach. Naklejka 3D umieszczona na plakacie reklamującym film, może wyświetlić nam jego recenzje i opis, lub połączyć z odpowiednią stroną www reklamującą wydarzenie, a także rozpocząć proces zakupu biletu, tak aby ominąć kolejki w kinie.
Na wizytówce. Przydatne jest posiadanie przynajmniej jednej wizytówki z naklejką 3D, na której będą nasze dane zapisane w gotowej postaci, do zaimportowania do kontaktów w smartfonie. W momencie kiedy na jakimś spotkaniu wszystkie nasze wizytówki rozdamy, zawsze będziemy mogli kogoś zaprosić do zeskanowania tak przygotowanej wizytówki, by wszelkie nasze dane znalazły się u drugiej osoby.
W księgarni. Naklejka 3D znajdująca się na okładce, czy półce pozwoli na szybkie zapoznanie się z recenzjami książki, autorem, czy jego twórczością.
W muzeach. Naklejki 3D umieszczone przy eksponatach, mogą dostarczyć szerszej informacji na ich temat.
Na punktach informacyjnych. Przydatne dla podróżnych, którzy po dotknięciu naklejki 3D, dostaną np. informację o planie miasta.
Portale społecznościowe. Odpowiednio zaprogramowana naklejka 3D umożliwi polubienie jakiegoś konkretnego profilu na Facebook, bądź śledzenie konkretnego konta w serwisie Twitter. Ciekawe rozwiązanie do promowania różnych produktów.
Na przystankach w komunikacji miejskiej. Naklejka 3D może wyświetlić nam pełny rozkład jazdy i ceny biletów.

W samochodzie:
Przełącz swój telefon w “tryb samochodowy” włączając Bluetooth a tym samym podłączając smartfon do zestawu głośnomówiącego w Twoim aucie. Można również zaprogramować naklejkę 3D tak aby uruchamiała moduł GPS i nawigację w smartfonie.

Na treningu:
Naklejka 3D lub brelok 3Dumieszczony w torbie/plecaku pozwoli na uruchomienie trybu samolotowego i uruchomienie ulubionej muzyki “treningowej”. Wszystko po to aby w pełni skupić się na treningu.

Dotknij smartfonem naklejkę 3D aby uruchomić zapisane funkcje.